Choď na obsah Choď na menu
 


prvý ročník

11. 5. 2008

*Vojdete dnu do triedy a čakáte čo bude ďalej. Zatiaľ sa tu poobzeráte. Všade je pekne, vizerá to tu ako v lese. Do triedy vojde učiteľka. Má dlhé žlté vlasy až po kolená.* Dobrý deň žiaci *povie* sadnite si. Volám sa Sherry Marlon a som profesorka elfštiny. Budete sa učiť o ich jazyku. Teraz vás oboznámim s kultúrou elfov a vznikom ich písma. *Na chvíľu sa odmlčí a pokračuje.* Elfštinu rozdeľujeme po 1. na bežnú elfština (Common Elvish) ktorá je jazyk elfov, ktorý používali keď sa prvýkrát prebudili pri jazere Cuivienen a predtým ako dosiahli Valinor. A po 2. na Proto- Elfčina (Proto-Elvish) ktorá je vlastne bežná elfčina v pozmenenej forme. Štúdie majú za to, že pôvodný Tolkienov zámer bol, aby Proto- Elfčinu naučil elfov Orome (teda nasledovník jazyka Valarov). No zdá sa, že potom svoj úmysel zmenil a teda najskoršia elfčina nie je jazykovým potomkom Valarinu. Inými slovami – nie je dôležitá. Teraz si povieme zopár fráz po elfsky. *povie keď skončí s teoretickou časťou.* Odpíšte si ich ale nemusíte sa ich učiť ak nechcete. 

Pozdravy
Elfí preklad
 
 
Hviezdy budú svietiť nad hodinou našeho stretnutia
Elen sila lumenn omentilmo
Dobrý (deň/ráno/odpoludnie/večer)
‘Quel (re/amrun/andune/undome)
Zdravím (všetkých)
Vedui’ (il’er)
Buď pozdravený
Aaye
Bude to dlhé
Nae saian luume’
Moje srdce spieva, keď ťa vidí
Cormamin lindua ele lle
Rád som sa s tebou znova stretol
Saesa omentien lle
Vítaj
Mae govannen
Znova ty?
Lle au'
Buď pozdravený a vítaj
Aaye ar’ mae govannen

Tak a to je z dnešnej hodiny všetko. Ešte neodchádzajte. *povie keď vidí že sa žiaci balia* Odpíšte si ešte domácu úlohu. *mávne prútikom a na tabuli sa zjaví domáca úloha* 

Domáca úloha: 1. napíšte mi ako rozdeľujeme elfský jazyk.      2. napíšte aspoň dve frázy po elfsky + preklad  3. táto úloha je dobrovoľná. Napíšte mi vaše elfské meno, ktoré si zistíte kliknutím na Elfské meno ľahšie. 4. Napíšte RPG na tému: Ako som sa stretol s elfom a čo som mu povedal. Domácu úlohu posielajte na mail: Sherrym@azet.sk . Alebo sovkou.

Dovidenia žiaci teším sa na budúci školský rok. *povie a odmiestni sa.*